התמכרות למזון – איך היא משנה לנו את המוח?

Spread the love
לייק כבר עשיתם?

קרה לכם פעם שנשארתם עדישים למראה עוגיה? קרה לכם פעם שהבטחתם לעצמכם שתאכלו רק אחת ומצאתם את עצמכם אחרי 5 דקות עם חבילה חצי ריקה? אתם בטח יכולים לתאר לעצמכם שאתם ממש לא לבד. גם אני, אחרי שנים של מזעור הג'אנק פוד בחיי עדיין לא מצליחה לעצור את עצמי, ויש לזה סיבה מוצדקת – ג'אנק פוד מיוצר כך שיגרום לנו להתמכרות. מה עושים עם זה? אם בא לכם לקרוא קצת על ניסויים מגניבים ומדע אז ממשיכים לקרוא, ואם אתם ממש ממהרים פשוט דלגו לפסקה האחרונה.

אז ככה, מגנון ההישרדות של כל יצור חי עובד על עיקרון מאוד פשוט – הילחם, קפא או ברח. אף על פי כן, ניסויי מעבדה הראו שגם את האינסטינקט הבסיסי ביותר אפשר לשבש בקלות. הניסוי כלל 3 קבוצות של חולדות: קבוצה ראשונה קיבלה מזונות טבעיים כמו דגנים, ירקות ופירות, קבוצה שניה קיבלה מזונות טבעיים באופן קבוע ומעט מזון תעשייתי מדי פעם וקבוצה שלישית קיבל מזון תעשייתי בלבד כמו נקניקים, חטיפים, עוגות ושוקולד.

באחד משלבי הניסוי חושמלו החולדות בכל פעם שהחלו לאכול. האינסטינקטים הבריאים של החולדות בקבוצה הראשונה והשניה, אלו שתזונתם התבססה על מזונות טבעיים, גרמו להם לברוח מיד מהאוכל. הקבוצה השלישית, זו שתזונתה התבססה על מזון תעשייתי, המשיכה לאכול ולספוג את מכות החשמל.

תזונה תוצאות הניסוי
קבוצה ראשונה מזון טבעי מכות חשמל גרמו להם להפסיק לאכול
קבוצה שניה מזון טבעי וחשיפה מצומצמת למזון תעשייתי מכות חשמל גרמו להם להפסיק לאכול
קבוצה שלישית מזון תעשייתי בלבד המשיכו לאכול למרות מכות החשמל

תוצאות הניסוי מלמדות אותנו על פוטנציאל ההתמכרות החזק שבצריכת מזונות תעשייתיים מסוימים, התמכרות כה חזקה שהיא מנטרלת מנגנונים כה בסיסיים בגופנו.

פירושה של המילה התמכרות בלטינית היא השתעבדות. ואכן, התמכרות מאופיינת בדחפים וחשקים עזים, אבדן שליטה ופעולות בלתי הגיוניות המייצרות תוצאות בלתי רצויות. אנשים רבים מעידים שברצונם לצרוך פחות מזון אך ממשיכים באכילה עודפת על אף שהם מודעים להשלכותיה השליליות האיומות, הן מבחינה בריאותית והן מבחינה חברתית.

עד תחילת שנות ה- 90 ראתה החברה בהשמנת יתר הפרעה התנהגותית, אך נקודת ההשקפה השתנתה מאז, לפחות בקהילה המדעית. מאז ואז היום התגבשה התאוריה הבאה: במסלול עצבי תקין מפעיל המזון את מעגלי הגמול של המוח באמצעות הורמון בשם דופמין. כאשר הגוף קיבל את כמות המזון הדרושה לו הוא מפריש הורמונים מדכאי תיאבון אשר מעכבים את תחושת העונג ומאפשרים לנו להפסיק לאכול. היום אנחנו גם יודעים כיצד משבשים מזונות מסוימים את המסלולים הללו. מזונות עתירי סוכר, קמח חיטה, שומנים תעשייתיים ומלח משחררים כמויות גדולות של דופמין במוח ומפעילים את מערכת הגמול בעצמה כה חזקה שאינה מאפשרת להורמוני השובע לכבות אותו.

מתי הופכת הנאה להתמכרות?

ההבדל  ביניהם תלוי באופן ישיר במהירות שחרור הדופמין ובעצמתו. השפעתה של הצפת המוח בדופמין היא כה עצמתית שמעבר לחווית העונג היא גם משחקת תפקיד ביצירת זיכרון ותגובה מותנית לגירוי. השינוי במוח מתבטא ביצירת קשרים חדשים באזורים האחראים על למידה ומוטיבציה. האם יצא לכם להסתכל על תינוק אשר קיבל מזון ממתק לראשונה? ממש אפשר לראות את הקישור הראשוני הזה נוצר.

תגובה מותנית במוח

התמכרות למזון יוצרת תגובה מותנית

החדשות הרעות באמת הן שבחשיפה חוזרת ונשנית לחומר הממכר המוח יפתח עמידות מסוימת ע"י חסימת קולטני הדופמין והורדת סף הגירוי. בשלב זה אוכל רגיל כבר לא יכול לספק את מרכז העונג והמוח ימשיך לדרוש את מנת הדופמין שלו –  יותר מתוק, יותר חזק, יותר ממכר. בניסוי נוסף שנעשה על חולדות מהקבוצה השלישית, הוחלף המזון הממכר במזון טבעי. החולדות סרבו לגעת במזון החדש במשך שבועיים וכמעט שגוועו ברעב.

ליצרני המזון יש אינטרס ברור שנאהב את המוצר שלהם ונמשיך לצרוך ממנו כמה שיותר. מסיבה זו הם מחפשים באופן מכוון את השילוב האופטימלי של סוכר, מלח ושומן שיספק לנו את מנת הדופמין הגבוהה ביותר.

האם גמילה בכלל אפשרית?

שלא כמו לחולדות, לבני האדם ישנו יתרון ברור והוא השימוש בחשיבה מודעת ובידע שברשותם. הגמילה מהתמכרות בהחלט אפשרית אך קודם כל דורשת הבנה ומודעות למקור הבעיה. כאשר אתם עושים דיאטה ונמנעים מאותם מזונות אתם מכניסים את הגוף שלכם לקריז, זו אחת הסיבות שהיא כה קשה לכם. הדרך היחידה להפסיק את ההתמכרות היא להכיר את המזונות המזיקים ולגבש תוכנית פעולה אפקטיבית נגדם.

למי מכם המעוניין ללמוד את תוכנית הפעולה האפקטיבית של שיטת הרזיה טבעית כנגד התמכרות למזון מוזמן ללחוץ [btn text="לשיעור המבוא" tcolor=#008000 thovercolor=#800080 link="tiveat.com/?p=197" target="_blank"]

למדתם משהו חדש? מוזמנים לעשות לייק ולשתף עם חברים שלכם

מיין :   החדש ביותר | הישן ביותר | most voted
trackback

[…] אפשר רק באירועים מיוחדים? כפי שתיארתי במאמר הקודם על התמכרות לג'אנק פוד, בעקבות הצפת המוח בהורמון הדופאמין נוצרים בו קשרים […]

trackback

[…] עם אירועים מיוחדים? כפי שתיארתי במאמר הקודם על התמכרות לג'אנק פוד, בעקבות הצפת המוח בהורמון הדופאמין נוצרים בו קשרים […]

trackback

[…] "הפינוק המתוק" כפי שתיארתי במאמר הקודם על התמכרות לג'אנק פוד, בעקבות הצפת המוח בהורמון הדופאמין נוצרים בו קשרים […]

trackback

[…] 'הפינוק המתוק' כפי שתיארתי במאמר הקודם על התמכרות לג'אנק פוד, בעקבות הצפת המוח בהורמון הדופאמין נוצרים בו קשרים […]

trackback

[…] אך שימוש חוזר בממתיקים הראה פעילות דומה במוח לזו של סוכר (3). כמו סוכר גם ממתיקים מלאכותיים גורמים לשינוי בחוש […]

trackback

[…] אך שימוש חוזר בממתיקים הראה פעילות דומה במוח לזו של סוכר (3). כמו סוכר גם ממתיקים מלאכותיים גורמים לשינוי בחוש […]

wpDiscuz