המדריך להנבטה מוצלחת

Spread the love

מהם נבטים?

נבטים הם קטניות, זרעים או גרעינים שהוציאו שורש, גבעול או עלים. הזרע המיובש נמצא במצבו הרדום יכול להשמר זמן רב כאשר הוא מכיל את פוטנציאל החיים. בתהליך ההנבטה מתעורר פוטנציאל זה – חומרי התשמורת מתפרקים והופכים את האנרגיה שהייתה אצורה בזרע לזמינה.

5 סיבות טובות להנביט

הנבטים הם אחד מהמקורות העשירים והאיכותיים ביותר למינרלים, וויטמינים, וחומצות אמינו חיוניות. בתהליך הנביטה מתרחשים מספר תהליכים חשובים אשר מקנים לזרע ערך תזונתי של ירק בדרגת סופר פוד:

1. הכפלת ויטמיני E ו – B במאות אחוזים והיווצרותם של ויטמינים חדשים כמו ויטמין C. שפע כזה של ויטמינים עוזר בחיזוק מהערכת החיסונית ומניעת מחלות.

2. הזרע הרדום מכיל מינרלים, אך הם אינם זמינים לספיגה. פירוק חומרים מעכבי ספיגה כמו חומצה פיטית הופכים את הנבט למקור טוב לברזל, אבץ, מגנזיום ומנגן.

3. פירוק חלבונים לחומצות אמינו זמינות לספיגה תורם לבניית רקמות שריר ולהפחתה באלרגיות.

4. פירוק עמילנים קשים לעיכול תורם להפחתה משמעותית בתחושת נפיחות וגזים.

5. התעוררות פעילות אנזימטית התורמת לתהליך העיכול, הגברת קצב שריפת השומן, פעילות אנטי דלקתית וסיוע במניעת סרטן.

 

מה מנביטים?

עדשים, שעועית מש, קינואה ושומשום מלא הם הקלים ביותר להנבטה. בשלבים מתקדמים אפשר להנביט גם כוסמין, שעורה, זרעי חמניות ואפילו חומוס.

איך עושים את זה?

ההנבטה היא תהליך הנמשך לאורך יומיים – שלושה, אך בפועל לוקח פחות מ – 5 דקות במצטבר.

בוקר יום ראשון: יש להשרות את כמות הזרעים הרצויה בקערת מים בטמפרטורת החדר עד כדי כיסויים המלא (ועוד קצת)

* השרייה לפי זמנים מומלצים בטבלה. זמן ממוצע 8 שעות.

זמן השרייה זרע
20 דקות קינואה
8 שעות עדשים שחורות
6 שעות עדשים ירוקות או אדומות
8 שעות זרעי חמניות/דלעת
10 שעות שעועית מש
12 שעות כוסמין
18 שעות אמרנט

 

ערב יום ראשון: מסננים היטב את המים במסננת או בעזרת צלחת. חשוב לוודא ניקוז טוב של המים ו"לעשות לזרעים חושך" בעזרת מגבת או צלחת.

בוקר יום שני: שוטפים את הזרעים במים, מסננים היטב ומכסים. תהליך זה שומר על כמות הלחות האידאלית עבור הזרעים ומאפשר להם נביטה. במידה ותשכחו אותם על השיש הם עלולים לגדל עובש.

ערב יום שני: שוטפים את הזרעים במים, מסננים היטב ומכסים.

יש לחזור על תהליך השטיפה והסינון עד לנביטת הזרעים. במזג אוויר חם זמן הנביטה הינו קצר משמעותית לעומת החורף, אך חשוב להקפיד כפליים על זמני השטיפה כדי להימנע מעובש.

לאחר הנביטה אפשר להכניס למקרר או לבשל בישול קצר במים רותחים או אידוי. במידה ורוצים להמשיך את גידול הנבטים יש להעביר אותם למצע אשר ישאיר אותם לחים (צמר גפן, שבבי אגוז קוקוס, בד חיתול) ולחשוף אותם לשמש.

הנבטת עדשים

עדשים שחורות מונבטות לאכילה

הנבטת זרעי חילבה

זרעי חילבה מונבטים להמשך הנבטה על צמר גפן

נבטי שעורה שגדלו לעשב שעורה